Co o sebepoškozování říká odborná doktorka

1. března 2007 v 18:18 |  Sebepoškozování
Sebepoškozování představuje chování bez vědomého a cíleného záměru zemřít, jehož důsledkem je poškození tělesné integrity. Přesná definice takového jednání je nesnadná a nemá charakter přesné klinické deskripce a klasifikace.Sebepoškozování v klinickém slova smyslu představuje kategorii, která má sociální kontext a sociokulturní pozadí. Zacházení s lidským tělem je determinováno sociálními okolnostmi a rituály, které mají kulturní a sociální význam. Tyto okolnosti rozhodují o tom, které zásahy do lidského těla lze pokládat za konvenční normu (např. tetování nebo piercing) a které již mají charakter sebepoškozování v patologickém slova smyslu.
________________________________________________________________________________
Sebepoškozování (self-harm, self-injury, self-wounding) je termín, který je nejčastěji spojován s vědomým, záměrným, často opakovaným sebepoškozováním (sebezraňováním) bez vědomé suicidální motivace, v němž dochází k narušení tělesné integrity, bez závažného letálního dosahu. Nejčastěji jde o řezná poranění kůže, zápěstí, předloktí, hřbetů rukou, škrábance, vyřezávání znaků do kůže. K sebepoškození bývají používány ostré předměty, např. žiletka, sklo. Další formou sebepoškození je popálení, např. cigaretou nebo zapalovačem. Uváděné motivy pro sebepoškození jsou rozličné, nejčastěji uváděným motivem bývá pocit vzteku na sebe samého, úleva od napětí, někdy též přání zemřít. Sebepoškozování je považováno za jeden ze znaků narušené osobnosti, nejčastěji hraničního charakteru. Někteří autoři ovšem sebepoškozující chování koncipují spíše jako návykovou poruchu (addiction) než jako znak specifické poruchy osobnosti. Do okruhu sebepoškozování bývá zahrnováno i předávkování léky, které je opakováno a není u něj patrný přímý suicidální motiv. I když v sebepoškozujícím chování můžeme nalézt apel na okolí, nebývá snaha o získání pozornosti okolí jediným motivačním mechanismem.
________________________________________________________________________________
Můj názor na tyto články: Někdy se mi zdá, že o problému sebepoškozování (nevím, jestli to mám nazývat problém ,protože někomu to dělá dobře a uleví se mu) by neměli mluvit lidé, kteří o tom nic neví. Ano, psycholožka vám bude říkat, že je to špatné, že je to nějaké pomanutí smyslu, ale ví vůbec, co to znamená být na dně? Možná jo, ale možná taky ne. To je jen a jen můj názor, samozřejmě můžete mít jiný.....já si jen myslím, že o těchto věcech by měli mluvit lidé, kteří s tím mají určitě zkušenosti. Ať už oni sami, nebo někdo v jejich okolí. Tito lidé musí mít určitě větší ,,znalosti".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 frklo frklo | 5. července 2008 v 1:45 | Reagovat

odkad je to stahle ? :) co autorske práva ?? .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama